Scorul propriu al lui Nicklas Bendtner îl creează pe Derby câștigând peste Nottingham Forest

Renovarea Derby County, sub Steve McClaren, a câștigat ritmul când a învins pe Nottingham Forest cu 3-0 la Pride Park. Deși Nicklas Bendtner a avut ghinionul să-și pună propriul gol în prima repriză, Derby a subliniat superioritatea lor împotriva unuia dintre cluburile lui McClaren, cu lovituri de la jumătatea secolului, de la Tom Ince și Will Hughes.A fost o victorie a șasea ligă succesivă pentru Rams și le-a mutat în topul șase pentru prima dată în acest sezon. Pădurea celor patru meciuri neînvins a terminat și deși au concurat bine în prima repriză , au creat puțin, Derby a păstrat o a patra listă consecutivă curată și a șaptea în nouă jocuri de când McClaren sa întors la club în octombrie.Fotbal League gândurile tale: Wolves și Fulham împărtășesc rahatul în 4-4 egalitate.  Citește mai mult

Forest probabil a simțit că nu va fi ziua lor înainte ca o minge să fi fost lovită când Henri Lansbury, jucătorul de campion al lunii pentru luna noiembrie, a fost rănit în încălzire și înlocuit cu Mustapha Carayol.

Carayol a fost cel care a amenințat că va deschide apărarea lui Derby printr-o fugă puternică care sa încheiat cu un împușcat blocat de Richard Keogh înainte de o lovitură care a implicat Bradley Johnson și Ben Osborn în minutul 9, a dus la rezervări pentru ambii jucători plus cartonașe galbene pentru Darren Bent și Damien Perquis.

Bent era aproape de c care a coborat cu o cruce joasa de la Chris Baird inainte ca Marcus Olsson sa alunece un defensiv pe stanga, dar nu a putut sa-si aleaga o camasa alba. Carayol a lovit un gol dupa ce Forest a spart periculos in minutul 25 si Bent a fost norocos să rămână pe teren un minut mai târziu după ce a prins Eric Lichaj târziu. Jocul nu a fost de calitate, așa că a fost potrivit ca gol care a dat Derby în plumb în minutul 33 a fost un scrappy cu un Johnny Russell a făcut o lovitură de la un colț care a ricoșat capul lui Bendtner și a trecut pe Vladimir Stojkovic. Forest se puteau număra pe neașteptate, dar au avut șansa de a egaliza în momentul opririi, când mingea a izbucnit la Matty Cash la 15 metri.Cu toate acestea, lovitura lui a fost lipsită de putere și Scott Carson a scăzut la stânga pentru a salva. Bendtner a marcat aproape un gol propriu în minutul 52 când a condus o lovitură liberă împotriva barului, dar Derby a făcut două minutul 55, când Baird a trecut exact pe canalul drept, ia permis lui Ince să alunece pe Lichaj și să se întoarcă în fața lui Michael Mancienne înainte de a ridica mingea trecută de Stojkovic de la 12 de metri. Orice șansă de recuperare a pădurilor a dispărut în minutul 64 când Hughes a pus mâna pe Russell și deși Stojkovic și-a împins piciorul drept pentru a face o salvare mare, Hughes a urmat până la rebound. A fost atunci un caz de limitare a daunelor pentru Forest, dar Derby știa că au făcut suficient pentru a da fanilor lor un cadou de Craciun devreme. Read more